Az alábbi képeket eredetileg a Facebookon osztotta meg egy elkeseredett anyuka. Mit gondol a kedves olvasó: hányadikban kell a kísérleti tankönyv szerzője szerint egy gyerek szókincsében szerepelnie olyan szavaknak, mint jogszabálygyűjtemény, expedíció, szórakoztató elektronika, halmazállapot, házirend, oldhatóság? A helyes válasz: másodikban, azaz a 7-8 éves kisgyerekek aktív szókincsének elemei ezek, legalábbis a szerzők szerint. Két eset lehetséges. Nem, az biztosan nem, hogy a kedves olvasó gyermeke nem rendelkezik vagy rendelkezett megfelelő szókinccsel hétévesen. Az egyik lehetőség, hogy a szerző még nem látott gyereket, de nem is tanult róluk. A másik, hogy csak a pénzért írta, nem tanítási célra.
Személyes kedvencem a halmazállapotos szöveg, ugyanis jól mutatja a tananyag burjánzását. Jómagam az 1978-as tanterv előtt jártam iskolába, mi a halmazállapotokat hatodikban tanultuk fizikából, a 78-as tanterv áldozataként iskolába járó, nálam két évvel fiatalabb unokahúgom ugyanabban az évben tanulta környezetismeret órán, akkor volt negyedikes. Most pedig másodikos anyag. A következő lépés már az lesz, hogy egyenesen mehetnek óvodából egyetemre a gyerekek, már nagycsoportban integrálni tanulnak majd.
A képek forrása mind 2. osztályos kísérleti tankönyv/munkafüzet: környezetismeret könyv 25. oldal, "szórakoztató elektronika" nyelvtan munkafüzet 52. oldal, "expedíció,haramia, drogéria", stb. nyelvtan munkafüzet. 59. oldal. "Jog, jogszabály, jogszabálygyűjtemény" olvasókönyv 2. kötet 26.